S radostí vám oznamujeme zahájení spolupráce s organizací Paměť národa. Podepsání memoranda proběhlo na tiskové konferenci v pátek 17. 1. 2025 v Divadle F. X. Šaldy.
Společně připravujeme sérii edukativních besed, které nabídnou inspirativní a podnětný pohled na naši minulost prostřednictvím divadelního umění a historických příběhů.
Naším cílem je přiblížit důležitá historická témata všem věkovým kategoriím, od dětí přes studenty až po seniory. Divadlo nabízí jedinečný způsob, jak oživit příběhy pamětníků a proměnit je v zážitky, které zanechají stopu. Paměť národa, známá svou prací na zachování příběhů pamětníků klíčových událostí 20. století, přinese do spolupráce cenné historické podklady a osobní výpovědi. Divadlo je naopak zpracovává do uměleckých forem, které osloví publikum na emocionální i intelektuální úrovni. Vzájemná spolupráce je pro obě strany přirozeným krokem. Věříme, že umění má moc přiblížit historii způsobem, který osloví srdce i mysl.
Projekty vzniklé z této spolupráce budeme představovat veřejnosti v průběhu roku. Jeden z prvních projektů je program k slavné jednoaktovce Václava Havla Audience. Inscenace, která se odehrává v klubové scéně na Malém divadle, kterou jsme si pracovně pojmenovali Divadlo za železnou oponou. Bizarní hra inspirovaná autorovým životem, je vtipným dialogem mezi spisovatelem Vaňkem, toho času pracujícím v pivovaru, a jeho nadřízeným Sládkem. Faustovský dialog o zaprodání duše geniálním způsobem rozkrývá absurditu komunistického režimu. V této souvislosti jsme oslovili i Paměť národa, abychom po vybraných představeních uspořádali besedu, ve které si komunistickou éru připomeneme z mnoha úhlů.
Dalším projektem je opera Brundibár, která je kvůli okolnostem svého vzniku a samotného uvádění explicitním příkladem nezdolnosti lidského ducha, odhodlané víry v lásku a ve vítězství dobra nad zlem. Je nutno připomenout, že inscenace Brundibára v Terezíně zároveň pokrouceně sloužila nacistickému režimu jako nástroj propagandy, kdy zástupcům Červeného kříže a následně zbytku světa bylo ve filmovém dokumentu nepravdivě prezentováno, jak „dobře“ se vězňům v koncentračních táborech daří.
Bezprostředně po představení v Malém divadle bude následovat beseda o holocaustu, druhé světové válce a o společenském významu umění, pořádaná severočeskou pobočkou Paměti národa za účasti historičky Kateřiny Portmann. Besedu moderuje dramaturgyně opery Tereza Konývka Frýbertová.
Autenticitu a erudici dodají naši hosté, kterými budou Dagmar Helšusová a již zmiňovaná historička Kateřina Portmann. Na debatách spolupracuje Paměť národa i s Katedrou historie TUL.
Divadlo F. X. Šaldy a Paměť národa tak společně otevírají novou kapitolu ve vzdělávání a popularizaci historie.