ONDŘEJ KOLÍN
[HOST]
Vyrostl ve vesničce Cotkytle nedaleko Lanškrouna. Kvůli studiu musel brzy z domu, snad proto o sobě s nadsázkou prohlašuje, že doma je tam, kde má peřinu, a kočování má v krvi po svých maďarských předcích. Jeho múzičnost od útlého věku rozvíjela výborná učitelka hry na klavír v lanškrounské základní umělecké škole, takže hraje nejen skvěle na klavír, ale taky na kytaru, harmoniku, bicí, basu nebo skleničky. Na JAMU studoval v ročníku Oxany Smilkové, během studia účinkoval v ostravském Cirkuse trochu jinak jako mim, klaun a akrobat na chůdách. Rád se prochází po lese, přemýšlí, čte, ale ze všeho nejraději se učí nové věci. Právě proto považuje herectví za ideální profesi: „Cokoli vás v životě potká, herectví vděčně hltá a tvaruje vás.“ Všechny jeho zájmy se stále vracejí k divadlu. Přiznává, že divadlo je pro něj droga.
Do liberecké činohry nastoupil v srpnu 2019 a rychle se stal oporou a dobrou duší souboru. Během pěti sezon tu vytvořil celou řadu okouzlujících a nezaměnitelných postav. Po Lyngstrandovi v Ibsenově Paní z moře (2019) se představil hned ve dvou titulních úlohách: ve fantasy Hárún a moře příběhů Salmana Rushdieho (2019) a v české premiéře Zellerova rodinného dramatu Syn (2020). Dospěl od chlapců k mladým mužům. Ztvárnil známého titulního blbce Francoise Pignona ve francouzské komedii Blbec k večeři (režie Š. Dominik, 2020), půvabně nesmělého a ve zpěvu i za klavírem suverénního Jiřího Šlitra v autorském kabaretu Semafor(režie Š. Dominik, 2021). Psychologicky i stylově propracované hrdiny vytvořil jako Edgar v Shakespearově Králi Learovi (režie J. Nvota, 2021), Ludvík XVI. v Marii Antoinettě (režie J. Ryšánek-Schmiedtová, 2023), Lipka v Želarech (adaptace a režie Jakub Nvota, 2023) nebo jako devatenáctiletý Gustav Klimt v autorské hříčce o stavbě Šaldova divadla Liebeřeč (režie R. Lipus, 2023). Ve všech rolích projevuje své mimořádné múzické nadání. Improvizuje na všechny myslitelné nástroje, skládá a textuje vlastní písně a od listopadu 2021 vede činoherní kapelu Ne-klišé, která kromě řady koncertů a vydatné původní tvorby také vlastními silami doprovází náročný muzikál Nikola Šuhaj (2022) i čistě akustickou vánoční Komedii o narození páně (2022).
Rád se prochází po lese, přemýšlí, čte, potkává zajímavé lidi, poslouchá hudbu, ale ze všeho nejraději se učí stále nové věci. Právě proto považuje herectví za ideální profesi: „Cokoli vás v životě potká, herectví vděčně hltá a tvaruje vás.“ Všechny jeho zájmy se stále vracejí k divadlu. Přiznává, že divadlo je pro něj droga.
Do souboru liberecké činohry nastoupil v srpnu 2019 a rozšířil tak zdejší silnou sestavu absolventů brněnské JAMU. Jeho prvními úlohami jsou Lyngstrand v Ibsenově Paní z moře a titulní úloha ve fantasy pohádce Hárún a moře příběhů.