Vážení diváci, vzhledem k tomu, že představení trvající 90 minut hrajeme bez přerušení, zařazujeme před jeho začátek společenskou přestávku v délce patnácti minut. Kupte si svůj oblíbený nápoj, posaďte se do sálu, užijte si klidu večera…
Bájný antický hrdina Orfeus měl, jak to u hrdinů bývá, bohatý život a výjimečné vlastnosti. Učil prý lidstvo umění medicíny, psaní a také zemědělství, byl kouzelníkem a zabýval se astrologií. Jeho největší nadání však spočívalo v jeho zpěvu, který byl tak neodolatelný, že jím dokázal okouzlit ptáky, ryby i dravou zvěř, přimět stromy a skály k tanci a dokonce změnit tok řeky. Svým zpěvem překonal i Sirény a pomohl tak Jásonovi a ostatním Argonautům při jejich plavbě za zlatým rounem.
Orfeus je však především znám jako ten, který vstoupil do říše mrtvých, aby si odtud zpět na zemi odvedl svou milovanou ženu Eurydiku, která zemřela na hadí uštknutí. Skutečně se mu podařilo zpěvem obměkčit tamní vládce a ti mu dovolili odvést Eurydiku zpět mezi živé – ovšem pod jednou podmínkou: Orfeus se po celé zpáteční cestě na zem nesmí za svou milovanou ohlédnout…
Jeden z největších operních skladatelů 18. století Christoph Willibald Gluck uplatnil poprvé svou snahu o reformu přebujelé italské opery seria: děj má být jednoduchý, přehledný a logický, hudba má především pomoci ke srozumitelnosti příběhu a k zesílení emocí, má být kvalitativně v rovnováze s dramatickým textem. Premiéra opery, která se konala 5. října 1762 ve Vídni, vzbudila obrovský ohlas a Gluck svou reformou zásadně ovlivnil vývoj opery nejen v německy mluvících zemích. Jeho myšlenkami se inspirovali Mozart, Weber, Berlioz, ale i Richard Wagner. Orfeus vzniká po úspěšné spolupráci našeho divadla s pražskou Akademií múzických umění na titulech Poprask v opeře a Julius Caesar jako již třetí koprodukční titul.